piątek, 15 listopada 2013

Wrocław - Most Mieszczański


Wrocław , zwany czasem Wenecją 
Północy ,słynie z mnogości cieków wodnych ,  których brzegi,  dla dobrej komunikacji , łączone były najróżniejszymi kładkami i mostami. 

Przed wojną, zinwentaryzowano ponad 300 takich  obiektów, obecnie , w granicach Wrocławia zliczono ponad 100 mostów i niemal 30 kładek , które przewieszają się nie tylko nad kilkoma korytami i kanałami Odry, ale także Miejską Fosą i licznymi , mniejszymi, lub większymi rzekami, rzeczkami i rzeczułkami: Widawą,  Oławą (Górna i Dolną),Bystrzycą, Ślęzą, Dobrą, Ługowiną, Kasiną, Oporówką. Samych kanałów Odra liczy kilka (Powodziowy, Żeglugowy, Boczny, Miejski, Graniczny)  a i jej koryto nie jest pojedyncze -  mamy więc Starą Odrę, oraz Północną i Południową. Część Wrocławia, właśnie z powodu licznych cieków, położona jest na wyspach , których jest w sumie ponad 20.  

  Stary Most Mieszczański , którego  kilka zdjęć tutaj zamieszczam,  dziś już uznany za zabytek inżynieryjny i objęty ochroną prawną , łączy brzegi tzw. Odry Północnej - Kępę Mieszczańską z prawym (wschodnim) brzegiem rzeki. W 1997 r , oddano nowoczesny, szerszy i bardziej... bezduszny nowy most, położony równolegle do starego, który przejął od swego protoplasty cały ruch kołowy .

Most mieszczański



Starszy, nazwany był - do 1945r-  Wilhelmsbrücke na cześć niemieckiego cesarza Wilhelma I Hohenzollerna  który w 1871r, po zwycięstwie Prus nad Francją, proklamował w Wersalu , II Rzeszę niemiecką . Od tamtej pory , nosił tytuł: Wilhelm, z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, margrabia Brandenburgii, burgrabia Norymbergi, hrabia Hohenzollern, suweren i wielki książę Śląska oraz hrabstwa kłodzkiego, wielki książę Nadrenii i Poznania, książę Saksonii, Westfalii i Angarii, Pomorza, Lüneburga, Szlezwiku, Holsztynu, Magdeburga, Bremy, Geldrii, Kleve, Julich i Bergu, jak również Wendów i Kaszub, Krosna n. Odrą, Lauenburga, Meklenburga etc. landgraf Hesji i Turyngii, margrabia Górnych i Dolnych Łużyc, książę Oranii, książę Rugii, Fryzji Wschodniej, Paderborn i Pyrmontu, Halberstadt, Münster, Minden, Osnabrück, Hildesheim, Verden, Kamienia, Fuldy, Nassau, Mörs etc. uksiążcony hrabia Hennebergu, hrabia Marchii, Ravensburga, Hohenstein, Tecklenburg i Lingen, Mansfeld, Sigmaringen i Veringen, pan Frankfurtu, etc. etc.

Kiedy  w 5 lat   po proklamowaniu II Rzeszy (1876), wybudowano  nowoczesny , szeroki niemal na 14 m most o  ażurowej, kratownicowej konstrukcji , nadano mu właśnie cesarskie imię. Każde przęsło Mostu Mieszczańskiego ma długość 62 m a każdy element jest gęsto nabity olbrzymimi nitami.

Dziś, choć niemal jest wyłączony z użytku kołowego (służy jedynie jako  bocznica dla oczekującego na wezwanie tramwaju rezerwowego) , jest częstym miejscem spacerów a jego 'balkoniki ', świetnie nadają się do obserwowania licznych wędkarzy po obu stronach Odry, oraz dzikiego ptactwa wodnego.
elementy konstrukcyjne zadziwiają wielkością  

widok z Mostu Mieszczańskiego na zabudowania przy Odrze


Stary Most Mieszczański z jeszcze czynnym torowiskiem


Kępa Mieszczańska z widokiem na Podwale



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz