Obiekt ten, to tzw. Brama Unicka powstała w XIXw (po 1816r?.), prowadząca do nieistniejącej już cerkwi i pełniąca funkcję dzwonnicy. Pod szczytowym łukiem, widzimy drewniane pozostałości konstrukcji, na której wisiał wielki dzwon, przeniesiony z przyzamkowej cerkwi unickiej - kaplicy Ducha Świętego.
Prawosławna cerkiew unicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła , znikła z ul.Sławatyckiej w Kodniu w drugiej połowie XIX wieku - została spalona i rozebrana . Jej los , tak jak losy ludzi pogranicza, gdzie, jak w tyglu mieszały się wyznania i wielkie z nimi związane emocje , były burzliwe i do dziś, nie do końca poznane. Wiadomo,że w XVI w ( do 1517r), Jan Sapieha, właściciel ziem, ufundował drewniany katolicki kościół parafialny nad Bugiem pod wezwaniem. Ducha Świętego , który był pierwszą świątynią w Kodniu. W tym to okresie, zezwolił wyznawcom prawosławia na budowę świątyni prawosławnej. To własnie cerkiew św. Michała Archanioła, której budowa trwała kilkanaście lat.
W 1821 r, Kodeń strawil wielki pożar , lecz nie wiadomo, czy w wyniku tego pożaru ucierpiała cerkiew św.Michała Archanioła - do jej rozbiórki, przystąpiono w 1878, czyli 57 lat później.
Prawdopodobnie,cerkiew została spalona w wyniku represji carskich, jakie spadły na kościół unicki ze strony cara po rozbiorach Polski - unia miała być zlikwidowana. Proces ten, przeprowadzany był stopniowo w latach 1772 do 1875 a w ramach represji w 1839 roku (po powstaniu listopadowym) rozkazem carskim, zlikwidowano wszystkie diecezje unickie za Bugiem.
Jeśli znajdziecie się w Kodniu, rzućcie okiem na Bramę Unicką , gdyż jej ceglane mury, to tylko czubeczek góry lodowej a w głębinach, kryją się wielowiekowe, mroczne losy ludzi i budowli przez nich stawianych, o których już dziś mało kto pamięta.
P.S.Podziękowania dla Jagusi za poprawki w nazwie miasta.:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz