sobota, 23 listopada 2013

Wrocław - Wyspa Bielarska


Sokrates
Zmęczeni nieco zwiedzaniem zabytków Wrocławia, odpocząć możemy na jednej z wielu wrocławskich wysp a jeśli towarzyszyć nam będą dzieciaki, najlepiej zrobić to na Wyspie Bielarskiej , na którą można dostać się dwoma drogami : Żabią Kładką od strony uluc Drobnera, Jagiellończyka , lub Mostem Św. Klary, od strony mostów Tumskiego i Piaskowego.

zespół wschodnich wysp odrzańskich 
Wyspa Bielarska , zwana do 1945r Hinterbleiche sąsiaduje z nieco większą  Wyspą Słodową, od której oddzielona jest kanałem św.Klary. Kiedyś, obie, nazywane były  Wyspami  Bielarskimi: Tylnią ( obecna Bielarska - Hinterbleiche) i Przednią ( Vorderbleiche).
Obecnie, wyspa nie jest zabudowana , ukształtowana jako park , pełna jest ciekawych placów do zabaw dla dzieci, ławeczek w miejscach o widokach na wody kanałów starej Odry , pełna zieleni i choć w centrum Wrocławia, zachowała leniwą, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę.
Żabia Kłądka, wybudowana w 1975r.
Od wieków średnich, do 1810 r, wyspa stanowiła własnosć klasztoru Klarysek, które w  wieku XIII (1242, 1288) , nakazały tam wybudowanie jednego z dwóch Młynów Św. Klary. Młyny te, zostały wysadzone  w powietrze w 1975 r . Od XVIII w. do roku 1945 , istniała na Wyspie Bielarskiej także wytwórnia alkoholów  H. Henniga , specjalizująca sie w spirytusach, likierach i winach owocowych , zaś w XIX w., udostępniono mieszkańcom miasta kąpielisko Kallenbacha, które wybudowano przy dawnym moście św.Klary ( obecnie Żabia Kładka) . Most ten, ze względu na znajdujące sie na wyspie obiekty przemysłowe, nie był, jak obecny, przeznaczony tylko dla pieszych ale był stalowym mostem drogowym  o  konstrukcji kratownicowej. 
ulubione miejsce karmienia ptaków
 Na wyspie ustawiono  rzeźby plenerowe : "Sokratesa" dłuta ukraińskiego artysty Stanisława Netswoldowa,  , oraz 'Szachiści', której autorem jest Łucja Skomorowska. Rzeźba ta powstała w  1964 r a ustawiono ją  na wyspie w 1977 r.
Oprócz ciekawej historii, z Wyspy Bielarskiej, roztaczają sie piękne widoki na zabytkową zabudowę dawnej kościelnej części miasta - Wyspę Piaskową i Ostrów Tumski, oraz na bieg w dół starego koryta Odry i Kładkę Słodową.

place zabaw z widokiem na Katedrę

Szachiści


widok z Żabiej Kładki na Kładkę Słodową
kanał św.Klary widziany z kładki

widok z kładki św.Klary na Wyspę Słodową

widok z Kładki św.Klary na Ostrów Tumski

widok satelitarny




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz