piątek, 15 listopada 2013

Supraśl - Muzeum Ikon

Kto , jak ja , w jaskrawy od słońca i upalny dzień,przestąpi próg supraślskiego Muzeum Ikon , zaskoczony , znajdzie się nagle w innym , mrocznym świecie starochrześcijańskich katakumb. Niezwykły to przeskok od współczesnego, zgonionego wyścigiem o dobra świata , do pełnego tajemniczości  i skłaniającego do refleksji nad sobą i życiem.

widok na monaster 
Niby to tylko muzeum, gdzie możemy podziwiać stare , bo XVII-XX wieczne ikony ... Ale nie do końca to prawda. Nie chodzi nawet o sposób ekspozycji - z mroku , przy dżwiękach chóralnej  muzyki , wyłaniają się nam  kolejne sale i miejsca, które wyznaczane są światłami precyzyjnie skierowanych  i w odpowiedniej chwili, włączanych reflektorów .
 pamiątkowa filiżanka


Znając nieco sposób powstawania ikon , techniki pisarzy  (!!!)   uważających się nie za twórców, lecz wyłącznie za narzędzie, którym Pan posługuje się, nakazując napisać taka a nie inną  ikonę, przenosimy się w świat , w którym to, co złe i odarte z duchowości, niknie. Ojcowie kościoła prawosławnego mówili: : „Niech twój głos śpiewa, a rozum pilnie rozmyśla nad światem”...W supraślskim muzeum, śpiewać nie musimy, muzyka sama wpada nam do uszu, sprzyjając wyciszeniu i refleksji  .



Obejrzymy więc  , chyba największą w  Polsce kolekcję ikon XVIII-XX wiecznych i unikalne ,XVI-wieczne freski ze zburzonej w 1944r i cerkwi Zwiastowania NMP, wchodzącej w skład Monasteru Supraskiego.

Ponad tysiąc różnorodnych ikon mijamy , wpatrując się mniej, lub bardziej uważnie, bo niestety, prawda jest taka,ze wszystkiego nie jesteśmy w stanie dojrzeć, ze wszystkim się zapoznać i wszystko zapamiętać. Wykonane na różnorodnych materiałach -  deskach , w metalu , wyszywane i bogato ozdobione szlachetnymi kamieniami... Ikony cerkiewne, domowe, podróżne,  krzyże .... Ich skomplikowana symbolika, jest dla osoby obcej 'korzeniami' - jak ja  - ciężka do ogarnięcia, zrozumienia...

Zapytałam , skąd takie bogactwo, taka ilość zgromadzonych , pięknych obiektów .Odpowiedź była z tych poważno-anegdotycznych :  Muzeum Okręgowe w Białymstoku od lat 60-tych XX w. pozyskiwało je różną droga - przez zakup, czy dzięki darowiznom  osób prywatnych , ale głównym dostawcą ikon , stał się...  Urząd Celny, rekwirujący przemycane przez granice ikony, które następnie przekazywał  do muzeum.Chwała więc przemytnikom ze wschodu i chwała czujnym celnikom, dzięki którym Supraśl słynie swoimi zbiorami.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz