1918r , czeska |
Pod względem składania życzeń z najprzeróżniejszych okazji, jestem osobą przywiązaną do dawnych , dobrych tradycji. Choć niemal nie rozstaję się z telefonem komórkowym, dużo bywam w sieci, nie uznaję przesyłania życzeń - osobom, które uważam za bliskie - za pomocą tych mediów. Nic mnie tak nie drażni, jak otrzymany od przyjaciół , smsem, powielony w 100 egzemplarzach , tekst wierszowanych życzeń. Jestem wychowana na słowie pisanym i z wielką przyjemnością czytam karty które zawierają tekst pisany własnoręcznie przez nadawcę.
1965, proj.B. Truchanowska-Majchrzak |
1965r, proj.Helena Matuszewska |
Spójrzcie na kilka kartek okolicznościowych, które wybrałam , by pokazać w miarę reprezentatywne 'próbki' z minionych lat, od początku minionego wieku, do czasów obecnych. Mnie, zachwycają polskie karty z lat 50-tych i 60-tych, wzbudzają szczery podziw i wcale nie twierdzę, że wyłącznie z powodów sentymentalnych.
Każda z nich jest odbiciem czasów, w których postała, obowiązujących ówcześnie kanonów, mód w sztuce. Inne są karty z początków wieku, kiedy sztuka fotografii rozwijała się, więc podkolorowywane pocztówki tego typu, były szczytem elegancji , inne są z czasów wczesnego socjalizmu , przaśnych lat 70-tych, 80-tych...
1935, karta austriacka |
(wszystkie karty pochodzą z moich zbiorów)
karty wielkanocne z pocz.XX w.
obieg :1914 i 1913r
karta nadana w roku 1950
prawdopodobnie wydana pod koniec lat 40-tych XX w
autor: J. Zórawska ,wydawca: CEPELiA (obieg 1950r)
karty z lat 60-tych i 70-tych XX w :
1968 r. , proj. Bohdan Wróblewski
1965r, proj.Wanda Orlińska
1972r , proj. Helena Matuszewska
karta 'drukowana' akwarelą, wydana poza oficjalnym obiegiem z 1974 r
współczesne kartki polskie , niestety, nie mają już takiego uroku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz