sobota, 30 listopada 2013

O wielkanocnym zajączku

W Melancholinkach - choć trochę nieadekwatnie do czasu - krótko o zajączku, który obok pisanek, kurczaczków i palm  stanowi główny motyw dzisiejszych i dawnych kartek wielkanocnych. O ile kurczaki i malowane jaja dość łatwo wytłumaczyć , jako symbole narodzin nowego życia, o tyle zając - wydawałoby się - nie bardzo tutaj pasuje.... A jednak .

Zajączek, jak i zwyczaj strojenia choinki, bezpośrednio, przywędrował do nas z Niemiec, jako symbol wielkanocny był używany w krainach nad Renem (Palatynat, Elsas) już w XIV wieku . Pisał o tym w XVII w  , niemiecki lekarz Georg Franck von Frankenau z Heidelbergu. Dlaczego jednak został tak wyróżniony spośród innych zwierząt?


 Są co najmniej dwie szkoły , które w różny sposób , powołując sie na różne źródła  tłumaczą ten fakt:  Jedna z nich sięga do tradycji starożytnego ... Egiptu , gdzie zając , za sprawą Izydy ,był uważany za symbol zmartwychwstania i płodności.  To właśnie boska Isis, bogini płodności i opiekunka rodzin spowodowała  zmartwychwstania zajączka, w którego ciele był bóg Ozyrys. Także w starożytnym Rzymie i Grecji uchodził za symbol szczęścia i miłości , podziwiano jego płodność, która, mimo niezbyt długiego życia osobników, potrafiła zapewnić gatunkowi przetrwanie. Później , dodatkowo, wykorzystywano dwuznaczność greckiego  słowa Lagos , oznaczającego nie tylko zająca , ale  i ... Chrystusa.

Druga szkoła, stara sie usankcjonować zajączka, jako stricte chrześcijański symbol wielkanocny, powołując się na ... Biblię np Księgę Przysłów ,  której tekst zachwala spryt i mądrość tych zwierząt. Mają  być one symbolem mądrych ludzi , którzy porzucają pogańskie wierzenia i zwracają się ku Kościołowi. Także św.Augustyn wspomina ( wg niektórych teologów) o zającach , uznając je za symbol grzeszników, którzy znajdują schronienie i oparcie w skale/opoce, jaką jest Chrystus. Dawna sztuka  chrześcijańska, być może korzystając z językowych analogii , przedstawiała zające w połączeniu z  winoroślą ,wskazując na związek z Eucharystią.

Jaka by nie była przyczyna, uznania sympatycznego futrzaka za jeden z symboli wielkanocnych , w obecnych czasach, zajączek przejął na siebie ciężar pracy św. Mikołaja, który wiosną, kiedy świętujemy Wielkanoc, odpoczywa wraz  z elfami  na biegunie. I to właśnie pracowity zajączek podkłada grzecznym dzieciakom pod poduszki drobne prezenty , stał się więc jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych postaci świątecznego  poranka.





Także i ja, wybierając karty życzeniowe , zawsze staram się znaleźć takie, które przedstawiają właśnie zajączka - wysyłam je do bliskich mi osób i to on  najlepiej, jak w czasach starożytnej Grecji, oddaje sens życzeń i związanych z nimi uczyć.


rysunki zajączków wycięłam z kart wielkanocnych z różnych lat: 

lata 20-te, XX w

lata 30-te

przełom lat 50/60
poł.lat 60tych

przełom lat 60/70


poł.lat 70-tych



karty wielkanocne


1918r , karta czeska
Projekty kart życzeniowych opracowywali także wybitni artyści  , np  Marcin Szancer, oraz jego uczniowie: Wanda Orlińska i Bohdan Wróblewski, Helena Matuszewska, czy Olga Boznańska, dlatego każda z nich, choć powielana w tysiącach egzemplarzy, jest małym dziełem sztuki, sztuki ulotnej...









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz