czwartek, 14 listopada 2013

Zamek Milicz

Zwiedzając znajdujący się w Miliczu ( woj.dolnośląskie) park przy pałacu Maltzanów , zupełnie

 przypadkowo trafiłam na jego 'praprzodka' , w postaci ruin dawnego warownego zamku . Obecnie są to niewielkie pozostałości , opatrzone ostrzeżeniem, że obiekt grozi zawaleniem , zabrania się itd...
Szkoda trochę, bo ten gotycki zamek zbudowany został przez ksiażąt oleśnickich w II połowie XIV wieku i odrestaurowany, mógłby być największą, prócz Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, okoliczną atrakcją.
 Zbudowano go  między rzeką Barycz a jej kanałem, zwanym Młynówką , przy starym trakcie wiodącym z Poznania do Wrocławia .
Miejsce to , oddalone było od starego grodu i położonej nieco wyżej osady targowej  . Na terenie, gdzie znajdują się obecnie ruiny zamku, istniał zapewne inny, starszy , gdyż dokumenty historyczne z 1282 r mówią o ugodzie zawartej na zamku w Miliczu ( castrum Militz) , miedzy Księstwem Pomorskim a Zakonem Krzyżackim.Ugoda dotyczyła spornej ziemi gniewskiej a strony rozsądzał legat papieski Filip z Fermo.


Umiejscowiono go - zapewne nieprzypadkowo - na  terenach podmokłych , na zalewanych wodą z Baryczy łąkach i otoczono głębokimi fosami. Zbudowany z solidnej cegły, pierwotnie wg obowiązujących wówczas prawideł sztuki budownictwa obronnego , stał się warownia strzegąca przeprawy przez rzekę i siedzibą księcia, oraz książęcego starosty .
Przechodził on różne koleje losu : był oblegany i zniszczony przez husytów, trzykrotnie  palił się , był przebudowywany, przechodził w ręce kolejnych właścicieli , aż w końcu, po kolejnym pożarze, ówcześni właściciele przenieśli się do nowo wybudowanego opodal pałacu a stary zamek zamienili w przędzalnię bawełny i farbiarnię sukna. Od XIX w stał opuszczony i popadał w coraz  większą ruinę.

Jak wyglądał niegdyś? Oto rycina Wernersa z 1750r : http://fotopolska.eu/251363,foto.html , jak widać teren był przemyślanie zagospodarowany i otoczony ogrodami . Na miedziorycie Endlera z 1807 http://fotopolska.eu/51375,foto.html, jeszcze wygląda przyzwoicie, jak i teren doń przylegający.

To przeszłość i burzliwa historia a jaki jest dzień dzisiejszy ? Spójrzcie:








nowa rezydencja Maltzanów - pałac, do którego wprowadzili się po opuszczeniu starego zamku w 1797r









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz