poniedziałek, 18 listopada 2013

Czerna - Klasztor Karmelitów Bosych

Pewnego czerwcowego dnia, odwiedziłam wspaniały zespół klasztorny w Czernej. Od poczatku powstania, w XVII w, pierwotnie, jako Pustelnia-Erem, jest zasiedlony przez Karmelitów Bosych . Nie bedę tutaj powielać historii sanktuarium, o której można przeczytać na stronie 'Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej' , chciałabym jedynie zwrócić uwagę na okres, kiedy Polska znalazła sie pod zaborami. Z różnych powodów, Karmel w Czermnej, znalazł się w głębokim kryzysie, groziła mu nawet likwidacja.

Przeprowadzona wizytacja, wykazała wiele zaniedbań, o których można przeczytać w relacji o.Grzegorza od św.Teresy( list z 16.XII.1851r.) . Na wymienionej wyżej  stronie, traktującej o historii klasztoru czytamy:

'Odnośnie do zarządu domowego wizytator konstatuje całkowite zaniedbanie. Przeor pełni również obowiązki prokuratora. Rezyduje na folwarku w Siedlcu, a do klasztoru przyjeżdża tylko na większe uroczy­stości. Wszystko czyni z własnej inicjatywy, bez porady dyskretów, których nie ma, i bez wiedzy kapituły. Kapituł konwenckich nie odprawia. Dochody roczne w wysokości 46 000 zł wystarczają tylko na 8 miesięcy. Zakonnicy nie mają wystarczającego ubrania ani wyżywienia. Stąd rodzi się wśród nich niezadowolenie. Życie wspólne nie jest pielęgnowane. Co miesiąc każdy otrzymuje pieniądze na swoje utrzymanie. Eremicki porządek dnia już dawno nie istnieje. Nawet regulamin dnia przewidziany dla innych konwentów nie jest zachowany. Matutinum i laudes odmawia się tu o godz. 15, a w lecie o godz. 16. Dyscypliny w ogóle nie ma, a medytacja jest odprawiana bardzo rzadko; natomiast wyjścia z klasztoru bardzo częste.'

W efekcie, przystąpiono do rozłożonej na lata, reformy klasztoru .Przyniosła ona zamierzony skutek i do dziś Karmel w Czernej istnieje.



...  Szczególnie dużo czasu spedziłam na wzgórzu nad klasztorem, gdzie usytuowano Drogę Krzyżową. Stąd właśnie można ocenić wielkość obiektu i podziwać widoki, które, roztaczają się na leżący poniżej klasztor, przylegający doń karmelicki cmentarz  , oraz całą okolicę.


wchodzimy na teren przez świecką furtę

mijajac kościół, idziemy drogą...
wstępując na przyklasztorny cmentarz
który dopiero z góry zachwyca położeniem
jedna z figur Drogi Krzyżowej
prawdopodobnie jedna z pustelni ?

 widoki z góry, na zespół klasztorny i oklicę, są naprawdę warte obejrzenia







 zobacz też:

Czerna - źródło św. Eliasza

Czerna - źródło św. Eliasza





 .o. Grzegorza od św. Teresy, wizytatora generalnego. W liście, który wizytator napisał  podczas pobytu w Czernej do definitorium generalnego w Rzymie  ( dat. na  16 XII 1861 r.) 




.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz